poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Verbena

Verbena, obok melisy i mięty, jest ostatnio moją ulubioną herbatka ziołową. Verbena ma właściwości przeciwzapalne, relaksujące, może działać moczopędnie, wspomaga pracę układku trawiennego, uspokaja oraz wzmacnia.  Można ją spotkać w wielu kosmetykach ponieważ ma piękny lekko cytrusowy zapach.

Magiczne właściwości Verbeny:
"Werbena jest rośliną związaną z Cerridwen i świętą dla druidów. Wieńce z niej, noszone na głowie, są elementem rytuałów inicjacyjnych. Bywa też używana do rytualnego "zamiatania" i oczyszczania ołtarzy, a także - jak kropidło - zanurzana w wodzie używanej do błogosławieństw. Powinna być ścinana sakralnym sierpem, podczas wznoszenia się Syriusza (Psiej Gwiazdy), tuż przed kwitnieniem. Jako rekompensatę za jej zebranie należy ofiarować Ziemi miód. Używa się jej przy obchodach Letniego Przesilenia. Uważa się, że może chronić przed atakami magicznymi. Może też wspomagać oneiromancję i zwiększać kreatywność. Poleca się ją osobom nadmiernie władczym i energicznym, które wierzą, że są w stanie zmienić świat i chcą panować nad innymi. Przynosi umiarkowanie i pomaga wyciszyć zbyt wielki entuzjazm, który prowadzi do skrajności i fanatyzmu. Daje możliwość stania się wyrozumiałym i odnoszenia się z szacunkiem do poglądów innych ludzi. Niektórzy wiążą ją z Merkurym.
Kąpiele z werbeną są zalecane przeciwko urokom i dla spełnienia marzeń. Umycie rąk w wyciągu z tej rośliny miało powodować wzbudzenie miłości przez jedno dotknięcie wybranka/wybranki. Spryskanie wszystkich kątów domostwa ma chronić jego mieszkańców i przynosić pokój. Wiązka suszonej werbeny zaszyta w poduszce przynosi spokojny sen, a picie świeżego soku ucisza pożądanie. Jej palenie (wdychanie dymu) łagodzi ból nieodwzajemnionej miłości. Umieszczona w kołysce dziecka ma wzmacniać jego rozwój intelektualny. Słowa kluczowe to kreatywność, energia i moc."
źródło: Magiczny Ogród


Pozdrawiam.

8 komentarzy:

 1. Ja też kocham werbenę! Ostatnio z podróży przywiozłam sobie herbatkę, jest rewelacyjna i zawsze przypomina mi Francję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam ziołowe i owocowe herbaty :) W Polsce werbeny nie spotkałam. Chętnie bym spróbowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mysle ze mozna zamówic w jakims sklepie ziołami, ale nie jestem pewna

   Usuń
 3. Herbatka z magicznymi właściwościami ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesująca ta herbatka. Nie zman werbeny, a ziółka lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. super herbatka, uwielbiam zapach werbeny

  OdpowiedzUsuń
 6. jako maniaczka herbat czuję się zachęcona opisem ;)

  OdpowiedzUsuń